Do zmiany pracy warto się dobrze przygotować. Brak przygotowania może skutkować dłuższym poszukiwaniem zatrudnienia, słabszą pozycją negocjacyjną i rolą lub porażką.
Krok 1
Przygotowanie warto rozpocząć od przygotowania własnej analizy zasobów:
Co mam?
Jakie wykształcenie?
Jakie doświadczenie?
Jakie są moje zakresy obowiązków?
Jak wyglądają moje sukcesy?
Za co mnie ceną w organizacji?
Jakie są moje mocne strony?
Jakie są moje talenty?
W czym jestem unikalny?
Kto mnie wspiera?
Jakie są moje obecne zasoby finansowe/ oszczędności w sytuacji ryzyka związanego ze zmianą pracy?
Dużo chętniej podejmujemy ryzyko zmiany pracy (dużej roli) jeśli takie zasoby posiadamy mając oszczędności pozwalające zapłacić nasze zobowiązania powyżej roku czasu.
Krok 2
Kolejnym etapem to przygotowanie CV opartego na sukcesach i strategii dotyczącej mediów społecznościowych. Jeśli chodzi o profil w mediach społecznościowych typu LinkedIn/Goldenline warto zadbać o profesjonalne zdjęcie, referencje, o rozwój naszej sieci kontaktów.
Krok 3
Wysyłanie CV i opracowanie odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej czyli: pytania o sukcesy, porażki, mocne i słabe strony, sytuacje konfliktowe i trudne w naszej karierze zawodowej.
Kluczem do sukcesu jest aktywność w wysyłaniu cv, budowaniu sieci kontaktów.
Krok 4
Przygotowanie do konkretnych rozmów kwalifikacyjnych powinno zawierać: zebranie danych o pracodawcy, produktach, dokładne przeanalizowanie przed spotkaniem profilu stanowiska, na które aplikujemy oraz przygotowanie odpowiedzi na pytania, które możemy usłyszeć.
Warto pamiętać, aby na spotkanie rekrutacyjne pójść wypoczętym a to oznacza że nie możemy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w ostatniej chwili. Będzie to miało z pewnością negatywny wpływ na naszą rozmowę, gdyż będziemy zmęczeni.
Krok 5
Rozmowa o pracę to doskonała okazja do ćwiczeń. Pamiętaj aby po rozmowie o pracę dokładnie przeanalizować przebieg spotkania, pytania i zadbać o wyciągnięcie wniosków.
Jeśli nie zakończyła się sukcesem wyciągnięcie wniosków wyeliminuje część błędów z kolejnych rozmów kwalifikacyjnych w przyszłości i w dłuższej perspektywie zakończy się ofertą pracy.