Warto jednak pamiętać, iż rynek kandydata dotyczy określonych stanowisk a nie wszystkich grup pracowników na rynku pracy i zależy również od regionu w kraju.
Najbardziej poszukiwaną grupą pracowników są specjaliści IT, programiści, developerzy i ten trend będzie z pewnością bardzo długo się utrzymywał. Kolejną grupą są operatorzy, wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Z radością zauważyliśmy pozytywny trend w zatrudnianiu osób 50 plus. Powoli przestaje liczyć się wiek, ale motywacja, zaangażowanie do pracy. Sytuacja 50 plus znacząco się poprawia, a pracodawcy doceniają tą grupę pracowników i jej zalety kierując swoje kampanie do tej grupy zawodowej.
Ze względu na otwieranie w Polsce dużej liczby centrów usług wspólnych (shared service center) poszukiwane są osoby ze znajomością języków obcych, księgowi, HR specjaliści, analitycy, menedżerowie. Cennymi kandydatami tutaj są pracownicy sektora bankowo-finansowego.
Lokalizacje nowych inwestycji ulegają zmianie ze względu na dostępność kandydatów w regionie.
Po ciekawą rolę warto wyjechać do innego miasta. Taką mobilność często wykazują już pracownicy w Polsce.
Jeśli chodzi o menedżerów liczba rekrutacji na te pozycje nie wzrasta więc standardowy czas poszukiwania pracy przez menedżera wydłuża się i może trwać od 6 miesięcy do roku czasu. Procesy na te pozycje są dłuższe, bardziej skomplikowane i wymagają dużo determinacji i przygotowania ze strony kandydata. Rynek rekrutacji menedżerskich często nie jest rynkiem kandydata.
Przykładowo na pozycję Dyrektora Finansowego konkuruje min. 700 kandydatów a na Dyrektora Sprzedaży powyżej 1200 kandydatów. W Polsce pozycja zawodowa i tytuł ma znaczenie i wiele osób posiada wysokie aspiracje zawodowe stąd taka liczba aplikujących, również do awansu.